یکشنبه 2 مهر ماه سال 1334 دانشگاه جندی شاپور تأسیس شد و تا آغاز انقلاب اسلامی به همین نام شناخته می‌شد. دانشکده کشاورزی اولین دانشکده راه‌اندازی شده در دانشگاه و رشته‌های کشاورزی، ادبیات، ریاضی و پزشکی از اولین رشته‌های ارائه شده در دانشگاه جندی شاپور می‌باشد. یکشنبه 25 خرداد 1337 نخستین گروه سی و هشت نفری فارغ‌التحصیلان دانشکده کشاورزی دانشگاه جندی شاپور طی مراسمی گواهینامه خود را دریافت داشتند. دانشکده‌های مهندسی، الهیات در بدو شروع انقلاب اسلامی و مجتمع دزفول در سال 1366 و مابقی دانشکده‌ها پیش از انقلاب اسلامی شروع به فعالیت نموده‌اند. با توجه به صنعتی بودن ناحیه خوزستان فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاه شهید چمران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و ده‌ها تألیف و ترجمه و صدها طرح تحقیقاتی حاصل تلاش‌های محققین این دانشگاه می‌باشد.

هم اینک بیش از 170 رشته در 57 گروه آموزشی و 13 دانشکده در حال فعالیت در این دانشگاه می‌باشند و رشته‌های پزشکی  نیز به دانشگاه مستقلی تحت نام دانشگاه علوم پزشکی اهواز تبدیل شدند. هم اکنون در اکثر رشته‌ها دوره لیسانس و فوق لیسانس و در رشته‌های کشاورزی، علوم تربیتی، ریاضی، دامپزشکی، شیمی دوره‌های دکتری برگزار می‌شود. دانشگاه شهید چمران دارای فضای آموزشی بسیار وسیع و مناسبی می‌باشد به وطری که در بین دانشگاه‌ها یکی از چهار دانشگاه بزرگ کشور و بزرگ‌ترین دانشگاه در جنوب و غرب کشور است.

 

دانکشده‌ها:

* دانشکده الهیات

گر چه تأسیس دانشکده‌ای تحت عنوان الهیات و معارف اسلامی از سال‌های قبل از انقلاب مطرح بود و لیکن به‌جز ساخت یک مسجد در مجاورت امور دانشجویی دانشگاه عملاً اقدام خاصی در زمینه گسترش فرهنگ اسلامی صورت نگرفته بود. پس از انقلاب اسلامی این دانشکده تأسیس و با گروه‌های الهیات و ادبیات و زبان عرب شروع به کار نمود. هم اکنون در این دانشکده گروه‌های الهیات، ادبیات و زبان عرب، علوم قرآن و حدیث در حال فعالیت می‌باشند. ساختمان تازه تأسیس این دانشکده در مجاورت دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی و دانشکده علوم تربیتی واقع است. لازم به ذکر است که دروس معارف اسلامی سایر رشته‌ها در گروهی تحت عنوان گروه معارف ارائه می‌شود.

 

گروه‌های آموزشی:

ü گروه علوم قرآن و حدیث:

این گروه در سال 1373 تأسیس شد. هم اکنون 205 دانشجو در مقطع کارشناسی در حال تحصیل در این گروه می‌باشند.

 

ü گروه زبان و ادبیات عرب

گروه زبان و ادبیات عرب در سال 1357 تأسیس شد و هم اینک 350 نفر دانشجو در این گروه مشغول به تحصیل هستند. آزمایشگاه زبان جهت آموزش مکالمه عربی از امکانات این گروه می‌باشد.

 

رشته‌های گروه ادبیات و زبان عرب:

کارشناسی                                  زبان و ادبیات عرب

کارشناسی                                  دبیری زبان و ادبیات عرب

کارشناسی ارشد                          زبان و ادبیات عرب

کارشناسی                                  مترجمی زبان عربی

کارشناسی شبانه                         زبان و ادبیات عرب

 

ü گروه الهیات و معارف اسلامی

رشته‌های گروه الهیات و معارف اسلامی م

کارشناسی                                  دبیری علوم دینی

کارشناسی                                  الهیات فقه و مبانی حقوق اسلامی

کارشناسی                                  الهیات- علوم قرآنی و حدیث

 

* دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی

این دانشکده در سال 1351 با تشکیل گروه آموزش تعلیم و تربیت کار خود را آغاز کرد. همزمان با تأسیس این دانشکده اولین شماره مجله تربیتی جندی‌شاپور نیز منتشر شد. هم اکنون ساختمان این دانشکده در شهر دانشگاهی در مجاورت دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی واقع است و گروه‌های روان‌شناسی، علوم تربیتی، مشاوره و کتابداری در آن فعالیت دارند. در سال‌های آغازین تأسیس این دانشکده برای کارآموزی دانشجویان و فعالیت تحقیقی پیرامونی و همین‌طور رفاه حال خانواده‌های اعضای هیئت علمی و کارکنان دانشگاه، مهد کودک و آمادگی و دبستان جندی شاپور در کوی اساتید زیر نظر دانشکده علوم تربیتی تأسیس شد و هم اکنون نیز با شیوه‌های نوین تربیتی اداره می‌شود. در این دانشکده گروه‌های روان‌شناسی، علوم تربیتی، کتابداری و مشاوره و روان‌شناسی به امر تدریس و تحقیق در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری در رشته‌های مرتبط اشتغال دارند و در حدود 700 دانشجوی پسر و دختر در مقطع کارشناسی و 51 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و 18 دانشجو در مقطع دکتری مشغول به تحصیل هستند. در این دانشکده 28 نفر عضو هیئت علمی مشغول به امر تدریس می‌باشند که از بین آن‌ها دو نفر استاد و شش نفر دانشیار و مابقی مربی می‌باشند.

 

گروه‌های آموزشي:

ü گروه کتابداری

گروه کتابداری با 132 دانشجو کارشناسی و کارشناسی ارشد به فعالیت می‌پردازد.

رشته‌های گروه کتابداری

کارشناسی                                  کتابداری

کارشناسی ارشد                          کتابداری

 

ü گروه مشاوره و راهنمایی

گروه مشاوره در سال 1354 تأسیس شد و هم اینک 125 دانشجو مشغول به تحصیل می‌باشند.

رشته‌های گروه مشاوره و راهنمایی

کارشناسی                                  مشاوره و راهنمایی

کارشناسی ارشد                          مشاوره و راهنمایی

 

ü گروه علوم تربیتی

گروه علوم تربیتی در سال 1352 تأسیس شد. هم اینک 21 دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری و 123 دانشجوی کارشناسی مشغول به تحصیل می‌باشند.

رشته‌های گروه علم تربیتی

کارشناسی                                  تعلیم و تربیت

کارشناسی                                  علوم تربیتی پیش‌دبستانی و دبستانی

کارشناسی ارشد                          مدیریت آموزشی

کارشناسی ارشد                          تحقیقات آموزش

کارشناسی ارشد                          تعلیم و تربیت

کارشناسی                                  تکنولوژی آموزشی

کارشناسی ارشد                          تاریخ فلسفه آموزش و پرورش

دکترای                                       فلسفه تعلیم و تربیت

 

ü گروه روان‌شناسی در سال 1353 تأسیس شد. در حال حاضر تعداد 271 دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به تحصیل می‌باشند. در این گروه از آزمایشگاه‌های تجربی و کامپیوتر جهت آموزش دانشجویان استفاده می‌شود.

رشته‌های گروه روان‌شناسی

کارشناسی                                  روان‌شناسی (روزانه و شبانه)

کارشناسی                                  روان‌شناسی بالینی (روزانه و شبانه)

کارشناسی                                  روان‌شناسی عمومی

کارشناسی ارشد                          روان‌شناسی تربیتی (روزانه و شبانه)

کارشناسی                                  روان‌شناسی سازمانی و صنعتی

دکتری                                        روان‌شناسی عمومی

دانشوری                                     روان‌شناسی عمومی

 

* دانشکده ادبیات و علوم انسانی

دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهید چمران اهواز در سال 1350 هجری شمسی با یک رشته زبان و ادبیات فارسی تأسیس شد و هم اکنون در رشته‌های زبان و ادبیات فارسی و زبان و ادبیات انگلیسی و تاریخ و جغرافیا دانشجو می‌پذیرد. محل فعلی این دانشکده، هم اکنون در ساختمان سه گوش یکی از نخستین مجموعه‌های آموزشی دانشگاه می‌باشد. در این دانشکده بیش از یک‌هزار و صد دانشجو در رشته‌ها و مقاطع مختلف به تحصیل اشتغال دارند که از بین آن‌ها دوازده نفر در مقطع دکتری و پنجاه نفر در مقطع کارشناسی ارشد می‌باشند. سه استاد، سه دانشیار، دوازده استادیار و بیست و چهار مربی مجموعه اعضای هیئت علمی این دانشکده را تشکیل می‌دهند. در سال 1379 اولین مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی منتشر شد. لازم به ذکر است در سال 1364 مجله‌ای برای یک بار تحت نام مجله علوم اسلامی- انسانی و ادبیات منتشر شده بود.

 

ü گروه زبان انگلیسی

گرایش‌های گروه زبان انگلیسی

کارشناسی                                  (شبانه) زبان و ادبیات انگلیسی

کارشناسی                                  زبان و ادبیات انگلیسی

کارشناسی                                  دبیری زبان انگلیسی

کارشناسی ارشد                          آموزش زبان انگلیسی

کارشناسی                                  مترجمی زبان و ادبیات انگلیسی

 

ü گروه جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری

رشته‌های گروه جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری

کارشناسی (روزانه و شبانه) جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری

 

ü گروه تاریخ

این گروه در سال 1356 تأسیس گردیده است و هم اکنون 195 نفر دانشجوی در حال تحصیل دارد که 125 در مقطع لیسانس (روزانه) و 70 نفر دانشجو در مقطع لیسانس شبانه در حال اشتغال به تحصیل هستند. در این گروه گرایش‌های کارشناسی دبیری تاریخ و کارشناسی تاریخ وجود دارد.

 

ü گروه زبان فرانسه

گروه زبان ادبیات فرانسه در سال 1352 تأسیس شد و هم اینک 175 دانشجو به تحصیل اشتغال دارند.

گرایش‌های گروه‌ زبان فرانسه

کارشناسی                                  زبان فرانسه

کارشناسی                                  دبیری زبان فرانسه

 

ü گروه زبان و ادبیات فارسی

گروه زبان و ادبیات فارسی در سال 1352 تأسیس شده و هم اینک 240 دانشجو به تحصیل اشتغال دارند.

گرایش‌های گروه زبان و ادبیات فارسی

کارشناسی                                  زبان و ادبیات فارسی

کارشناسی                                  دبیری زبان و ادبیات فارسی

کارشناسی ارشد                          زبان و ادبیات فارسی

دکترای                                       زبان و ادبیات فارسی

 

* دانشکده علوم دریایی و اقیانوسی

با توجه به اهمیت شهر خرمشهر به عنوان یک بندر مهم تجاری و صیادی، در استانی صنعتی و سرشار از منابع طبیعی، ضرورت یک دانشکده با رشته‌های علوم دریایی از سال‌های قبل از انقلاب به چشم می‌خورد که این هدف در سال 1355 تحقق یافت.

با شروع جنگ تحمیلی این واحد به طور کامل تخریب شد، تا اینکه در سال 1367 فعالیت خود را در شهر دانشگاهی اهواز مجدداً آغاز کرد. در سال 1377 با احداث ساختمان دانشکده علوم دریایی (شاخه جنوبی)، این دانشکده به خرمشهر منتقل شد. هم اکنون رشته‌های مختلفی از جمله بیولوژی دریایی، فیزیک دریایی در مقطع کارشناسی ارشد و رشته‌های مهندسی منابع طبیعی- شیلات و مهندسی منابع طبیعی- محیط زیست در مقطع کارشناسی در این دانشکده تدریس می‌شود. هم اکنون در این دانشکده یکصد و بیست و سه دانشجو، مشغول به تحصیل می‌باشند. این دانشکده دارای یک کتابخانه، 11 آزمایشگاه بزرگ، 125 اتاقک تحقیقاتی می‌باشد. همچنین این دانشکده یک قایق و یک کشتی مجهز، جهت انجام کارهای دریایی در اختیار دارد. اعضای هیئت علمی این دانشکده در گروه‌های مختلف زیست دریایی، فیزیک دریایی و شیمی دریایی به تحقیق و تدریس ارائه دروس کارشناسی و کارشناسی ارشد به بیش از 170 دانشجو می‌پردازند.

 

* دانشکده دامپزشکی

دانشکده دامپزشکی با پذیرش دانشجو در اولین دوره رشته دامپزشکی در مقطع کارشناسی ارشد (دکتری حرفه‌ای) در سال 1356 شروع به کار نمود. البته پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی این رشته در دانشگاه شهید چمران اهواز از سال 1353 آغاز شده بود. در حال حاضر چهار گروه بهداشت و کنترل مواد غذایی، پاتوبیولوژی، علوم پایه پزشکی، علوم درمانگاهی و تغذیه و اصلاح نژاد دام به امر تحقیق و تدریس رشته‌های علوم تشریحی و انگل‌شناسی و بیماری‌های داخلی دام‌ها در مقطع دکتری تخصصی و رشته دامپزشکی در مقطع کارشناسی ارشد (دکتری حرفه‌ای) و رشته دامپزشکی- علوم آزمایشگاهی در مقطع کارشناسی می‌پردازند که رشته دامپزشکی به دو صورت روزانه و شبانه می‌باشد. تعداد کل دانشجویان دکتری حرفه‌ای و کارشناسی 271 دانشجو می‌باشند که 234 نفر دکتری حرفه‌ای و 37 نفر دیگر در مقطع کارشناسی تحصیل می‌نمایند. تعداد اعضای هیئت علمی این دانشکده 42 نفر می‌باشند که از بین آن‌ها یک نفر استاد، شش نفر دانشیار، هیجده نفر استادیار و هفده نفر مربی می‌باشند. در این دانشکده به جز تدریس و تحمقیق در دانشکده و بیمارستان دامپزشکی دانشگاه شهید چمران اهواز، درمان دام و طیور نیز انجام می‌گیرد. این بیمارستان مجهزترین بیمارستان دامپزشکی در استان و بلکه در جنوب و غرب کشور می‌باشد که علاوه بر استفاده جهت اهداف و برنامه‌های تحقیقی و آموزشی نیازهای درمانی دامداران و همه صاحبان دام و طیور منطقه را نیز برآورده می‌سازد.

 

گروه‌های آموزشی:

ü گروه علوم پایه دامپزشکی

گروه علوم پایه دامپزشکی در سال 1353 تأسیس شد. آزمایشگاه‌های فیزیولوژی، بافت‌شناسی، بیوشیمی و… از جمله آزمایشگاه‌های این گروه است.

 

ü گروه بهداشت و کنترل مواد غذایی

گروه بهداشت و کترل مواد غذایی، دارای تجهیزات متنوعی در آزمایشگاه بهداشت و کنترل کیفی مواد غذایی خود می‌باشد که به منظور آنالیز مواد غذایی و فرآورده‌های دامی و اندازه‌گیرری چربی و… می‌باشد.

 

ü گروه پاتوبیولوژی

ü گروه علوم درمانگاهی

در این گروه علاوه بر علوم درمانگاهی دکترای حرفه‌ای دامپزشکی، دکتری تخصصی بیماری‌های داخلی دام‌های بزرگ نیز ارائه می‌گردد. این گروه که در سال 1352 تأسیس شد هم اکنون 35 دانشجوی مشغول به تحصیل دارد. در این گروه با تجهیزاتی هم چون اتوآنالایزر و اتمیک انرورپیش آزمایشگاه کلینیکال پاتولوژی و با تجهیزاتی هم چون رادیولوژی و سونوگرافی آزمایشگاه رادیولوژی ارائه می‌گردد. همچنین بخش طیور و بیماری‌های ماهی نیز از تجهیزاتی هم چون آنالیز مواد غذایی، شوری‌سنج و اکسیژن‌سنج استفاده می‌نمایند.

 

* دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی

آشنایی و تخصص در علوم مرتبط با تربیت بدنی، تربیت مدیران و مربیان ورزیده ورزشی و تشویق دانشجویان به فعالیت‌های ورزشی از جمله اهداف تأسیس دانشکده تربیت بدنی بوده است.

این دانشکده در سال 1356 با یک رشته کارشناسی و یک رشته کارشناسی ارشد آغاز به کار نمود.

زمینی بالغ بر 40 هکتار از شهر دانشگاهی که در اوایل تأسیس شهر دانشگاهی به منظور مرکز تربیت بدنی اختصاص یافته بود و کلیه امکانات ورزشی اعم از زمین‌های فوتبال، والیبال، بسکتبال و سالن‌های کشتی، ژیمناستیک، وزنه‌برداری، پرورش اندام، شطرنج، پینک‌پنک و امکانات دوچرخه‌سواری، دوچرخه ثابت در اختیار دانشکده تربیت بدنی قرار گرفت.

علاوه بر ارائه دو واحد اجباری کلیه رشته‌های دانشگاه، اعضای هیئت علمی گروه‌های روانشناسی ورزشی و هیئت علمی گروه‌های روان‌شناسی ورزشی فیزیولوژی ورزشی و مدیریت و برنامه‌ریزی ورزشی به تحقیق و تدریس در دو رشته تربیت و علوم ورزشی (دبیری) در مقطع کارشناسی و تربیت بدنی و علوم ورزشی در مقطع کارشناسی ارشد با کادری متشکل از سه استادیار و هفده مربی اشتغال دارند. در این دانشکده 150 دانشجو مشغول به تحصیل می‌باشند.

 

گروه‌های آموزشی:

ü گروه روان‌شناسی ورزشی

ü گروه فیزیولوژی ورزشی

ü گروه مدیریت و برنامه‌ریزی ورزشی

 

* دانشکده مهندسی

تأسیس دانشکده مهندسی در دانشگاه شهید چمران اهواز، با توجه به صنعتی بودن استان خوزستان و شهر اهواز، جهت تأمین نیروهای بومی و کمک‌های تحقیقی و پژوهشی به واحدهای صنعتی، امری ضروری بوده است و گسترش و توسعه آن نه تنها به سود منطقه بلکه منافع ملی را نیز در بر دارد. دانشکده مهندسی پس از انقلاب اسلامی فعالیت خود را آغاز نمود و در حال حاضر گروه‌های برق و مواد و مکانیک و عمران در این دانشکده فعالیت دارند. کتابخانه، آمفی تئاتر، سمعی- بصری، مرکز کامپیوتر مجهز (شبکه داخلی و ارتباط با اینترنت) و… از جمله امکانات این دانشکده می‌باشد. در این دانشکده چهل و دو نفر عضو هیئت علمی شامل یک نفر استاد، دو نفر دانشیار، شانزده نفر استادیار و بیست و سه مربی در حال فعالیت می‌باشند.

اعضای هیئت علمی این دانشکده طرح‌های تحقیقاتی بسیاری را در زمینه‌های صنعتی با صنایع و مراکز صنعتی استان در دست اجرا دارند و به این ترتیب ارتباط نزدیکی را با صنعت برقرار نموده‌اند. اولین شماره مجله دانشکده مهندسی تحت عنوان مجله فنی و مهندسی دانشگاه شهید چمران اهواز در تابستان 1379 منتشر شد.

 

ü گروه مکانیک

گروه مکانیک در سال 1357 تأسیس و هم اینک 300 نفر دانشجو دارد. این گروه آزمایشگاه‌های مختلفی هم چون ترمودینامیک و سیالات و مقاومت مصالح را در اختیار دارد که تجهیزاتی همانند نمونه آزمایشگاهی نیروگاه بخار و موتوردیکاردر و نیروگاه گازی در این آزمایشگاه‌ها مورد استفاده دانشجویان قرار می‌گیرد.

رشته‌های گروه مکانیک

کارشناسی                                  مهندسی مکانیک- طراحی جامدات

کارشناسی                                  مهندسی مکانیک- حرارت و سیالات

کارشناسی ارشد                          مهندسی مکانیک- طراحی کاربردی

 

ü گروه برق

گروه برق در سال 1357 تأسیس شد. هم اینک 355 دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل می‌باشند. آزمایشگاه‌های رله و حفاظت فشار قوی، کنترل صنعتی و… از جمله آزمایشگاه‌های این گروه می‌باشد. این گروه اخیراً در رشته الکترونیک دانشجو پذیرفته است و در آینده نزدیک در مقاطع بالاتر این رشته فعالیت خواهد نمود.

رشته‌ای گروه برق

کارشناسی مهندسی                    برق- قدرت

کارشناسی مهندسی                    برق- الکترونیک

کارشناسی ارشد مهندسی           برق- قدرت

 

ü گروه عمران

گروه عمران در سال 1357 تأسیس شد. هم اینک 245 دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد عمران مشغول به تحصیب می‌باشند. آزمایشگاه‌های خاک، آسفالت، بتن، مصالح ساختمانی و… از جمله آزمایشگاه‌های این گروه است.

رشته‌های گروه عمران

کارشناسی مهندسی                    عمران- عمران

کارشناسی ارشد مهندسی           عمران- آب

کارشناسی ارشد مهندسی           عمران- خاک و پی‌سازی

کارشناسی ارشد مهندسی           عمران- سازه‌های هیدرولیکی

 

ü گروه مواد

رشته‌های گروه مواد

کارشناسی مهندسی مواد- متالوژی صنعتی

 

* دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز

دانشکده کشاورزی، اولین دانشکده‌ای است که در سال 1334 یعنی سه سال پیش از افتتاح رسمی دانشگاه جندی شاپور تأسیس شد. محل نخستین تشکیل کلاس‌ها در دانشسرای کشاورزی اهواز بود. رؤسای مشترک (رئیس آمریکایی و رئیس ایرانی) که از طرف بنیاد خاور نزدیک تعیین می‌شدند، با همکاری کلیه افراد کادر آموزشی (5 نفر ایرانی و یک نفر آمریکایی) مسئولیت اداره دانشکده را بر عهده داشتند. در بین سال‌های 1337- 1338 دانشکده کشاورزی به منطقه ملاثانی در 40 کیلومتری اهواز منتقل شد. در سال 1338 کلاس‌های دانشکده کشاورزی دوباره در اهواز تشکیل گردید. در بین سال‌ها 1340- 1352 دانشکده کشاورزی به طور کامل به ملاثانی منتقل شد. در سال 1352 (ضمن ادامه فعالیت دانشکده کشاورزی ملاثانی) ساختمان جدید دانشکده کشاورزی در اهواز (محل فعلی) تأسیس گردید واز آن زمان تاکنون، دانشکده کشاورزی در این محل مستقر می‌باشد. دانشکده کشاورزی ملاثانی که در حال حاضر به دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین تبدیل شده، به طور مجزا در زمینه کشاورزی فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی خود را ادامه داده است.

در سال 1382 گروه آبیاری از دانشکده کشاورزی جدا شد و هم اکنون با عنوان دانشکده مهندسی علوم آب به فعالیت خود ادامه می‌دهد. هم اکنون در دانشکده کشاورزی گروه‌های باغبانی، خاک‌شناسی، زراعت و اصلاح نباتات، گیاه‌پزشکی و ماشین‌های کشاورزی به تدریس و تحقیق در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد (در گرایش‌های باغبانی، بیماری‌های گیاهی، حشره‌شناسی، کشاورزی، خاک‌شناسی، زراعت، مکانیک ماشین‌های کشاورزی و مکانیزاسیون) و دکتری (گرایش‌های حشره‌شناسی کشاورزی و زراعت) می‌پردازند. اعضای هیئت علمی دانشکده کشاورزی  در حال حاضر عبارت از دو استاد، شش دانشیار، چهارده استادیار و نوزده مربی می‌باشد.

از این دانشکده تا کنون بیش از 4200 دانشجو در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری گروه‌های آبیاری، باغبانی، خاک‌شناسی، زراعت و اصلاح نباتات، گیاه‌پزشکی و ماشین‌های کشاورزی فارغ‌التحصیل شده‌اند.

 

ü گروه باغبانی

این گروه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجو می‌پذیرد. در این گروه آزمایشگاه‌های کشت بافت، فیزیولوژی گیاهی، باغبانی عمومی و ازدیاد نباتات فعال می‌باشد.

 

ü گروه گیاهپزشکی

گروه گیاهپزشکی با آزمایشگاه‌های بیماری‌شناسی، ویروس‌شناسی، حشره‌شناسی، کنه‌شناسی، سم‌شناسی، و زنبورداری در حال فعالیت می‌باشد.

رشته‌های گروه‌ها گیاه پزشکی

دکتری                                        حشره‌شناسی

کارشناسی ارشد                          بیماری‌شناسی گیاهی

کارشناسی                                  مهندسی کشاورزی- گیاهپزشکی

 

ü گروه خاک‌شناسی

گرایش‌های گروه خاک‌شناسی

کارشناسی ارشد                          خاک‌شناسی

کارشناسی                                  خاک‌شناسی

 

ü گروه زراعت و اصلاح نباتات

گروه زراعت و اصلاح نباتات در سال 1354 تأسیس شد و تا کنون 691 دانشجوی کارشناسی و 56 دانشجوی کارشناسی ارشد از این گروه فارغ‌التحصیل شده‌اند.

سیتوژنیک گیاهی، تجزیه گیاهی و… از جمله آزمایشگاه‌های این گروه می‌باشد.

گرایش‌های گروه زراعت و اصلاح نباتات

کارشناسی                                  زراعت و اصلاح نباتات

کارشناسی ارشد                          زراعت

دکتری                                        زراعت

 

ü گروه ماشین‌آلات کشاورزی

گرایش گروه:

کارشناسی ارشد                          ماشین‌آلات کشاورزی- مکانیزاسیون

 

* دانشکده علوم

دروس علوم پایه همواره از بیش‌ترین اهمیت در بین دروس رشته‌های تجربی و فنی برخوردار می‌باشند چرا که بدون ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی اساساً هیچیک از رشته‌های کاربردی هم چون مهندسی، پزشکی و کشاورزی نمی‌توانستند به شکل امروزی خود درآیند.

به این لحاظ دانشکده علوم، مادر دانشکده‌ها محسوب می‌شود و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در سال 1349 دانشکده علوم دانشگاه شهید چمران اهواز تأسیس شد. در آن زمان کلاس‌های دانشکده در قسمتی از ساختمان اداره دخانیات اهواز تشکیل می‌شد. این دانشکده از سال 1350 با پذیرش 634 دانشجو در ساختمان فعلی خود آغاز به کار نمود. این ساختمان بالغ بر 1000 متر مربع می‌باشد و شامل کتابخانه، آزمایشگاه‌های مختلف، کلاس درس، واحد کامپیوتر، آنفی تئاتر است. هم اکنون در این دانشکده گروه‌های شیمی، زیست‌شناسی، زمین‌شناسی و فیزیک در حال فعالیت می‌باشند.

البته گروه‌های آماز و کامپیوتر و ریاضی به تازگی از دانشکده علوم به دانشکده تازه تأسیس ریاضی و آمار و کامپیوتر منتقل شده‌اند در این دانشکده همه گروه‌ها در مقطع لیسانس و فوق لیسانس و گروه شیمی در مقطع دکتری نیز دانشجو می‌پذیرد و بعضی از رشته‌ها، به دو صورت شبانه و روزانه ارائه می‌گردد. در این دانشکده شش استاد، چهار دانشیار، بیست استادیار و بیست و هشت مربی مشغول به فعالیت‌های تحقیقی وآموزشی می‌باشند. در دانشکده علوم بیش از 700 دانشجو در دوره کارشناسی، 90 دانشجو در دوره کارشناسی ارشد و 15 دانشجو در مقطع دکتری مشغول به تحصیل هستند. از این دانشکده تا کنون بیش از چهار هزار دانشجو در مقطع لیسانس فارغ‌التحصیل شده‌اند.

 

گروه‌های آموزشی:

ü گروه فیزیک

گرایش‌های گروه فیزیک

کارشناسی                                  فیزیک

کارشناسی                                  فیزیک کاربردی

کارشناسی ارشد                          فیزیک

کارشناسی                                  دبیری فیزیک

دکترای                                       فیزیک

 

ü گروه شیمی

گروه شیمی در سال 1349 تأسیس شد. هم اکنون 370 دانشجو در مقاطع مختلف مشغول به تحصیل هستند.

گرایش‌های گروه شیمی

کارشناسی                                  شیمی محض

کارشناسی                                  دبیری شیمی

کارشناسی ارشد                          شیمی

دکتری                                        شیمی معدنی

دکتری                                        شیمی آلی

دانشوری                                     شیمی معدنی

ü گروه زیست‌شناسی

در این گروه 250 دانشجو در مقطع کارشناسی و تعداد 15 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل می‌باشند.

گرایش‌های گروه زیست‌شناسی

کارشناسی                                  زیست‌شناسی ژنتیک

کارشناسی ارشد                          زیست‌شناسی ژنتیک

کارشناسی ارشد                          زیست‌شناسی جانوری

کارشناسی شبانه                         زیست‌شناسی

کارشناسی روزانه                         زیست‌شناسی

 

ü گروه زمین‌شناسی

گرایش‌های گروه زمین‌شناسی

کارشناسی ارشد                          زمین‌شناسی- آب‌شناسی

کارشناسی                                  زمین‌شناسی شبانه

کارشناسی ارشد                          زمین‌شناسی- نفت

کارشناسی                                  زمین‌شناسی روازنه

 

* دانشکده شوشتر

این دانشکده در شهر زیبا و باستانی شوشتر واقع است، شهر شوشتر به همراه شهر شوش برای همه مورخین و تاریخ‌شناسانی که به تاریخ چند هزار ساله ایران کهن و جلگه پناور خوزستان آشنایی دارند، نام‌هایی آشناست. این دانشکده در سال 1371 با دو رشته فارسی و ریاضی در مقطع کارشناسی تأسیس شد. به دلیل باستانی بودن و طبیعت زیبای این شهر مشئولین دانشگاه شهید چمران اهواز در نظر دارند در آینده نزدیک دانشکده هنر را در شهر شوشتر تأسیس کنند.

 

* مجتمع عالی آموزشی و پژوهشی ملاثانی

در سال 1336 با تهیه زمینی به وسعت 530 هکتار در اطراف ملاثانی 35 کیلومتری شمال شرقی اهواز جهت انجام آزمایش‌های آموزشی و تحقیقاتی، دانشکده کشاورزی ملاثانی تأسیس شد و در سال تحصیلی 38- 1337 با پذیرش دانشجو در رشته کشاورزی عملاً فعالیت خود را آغاز کرد و لیکن در سال 1338 کلاس‌های دانشکده کشاورزی به اهواز منتقل شدند. از سال 1337 تا 1347 اداره دانشکده کشاورزی در ملاثانی به بنیاد آمریکایی خاور نزدیک سپرده شد و از آن سال به بعد دانشکده کشاورزی ملاثانی مجدداً تحت نظارت دانشگاه جندی شاپور قرار گرفت. گر چه در سال 1352 با احداث ساختمان جدید، دانشکده کشاورزی به شهر دانشگاهی منتقل شد و لیکن تا ابتدای انقلاب اسلامی کلاس‌های دانشجویان سال آخر بعضی از رشته‌ها همچون زراعت و دامپروری و دوره‌های کارآموزی دانشجویان در ملاثانی برگزار می‌شد. پس از انقلاب اسلامی دانشکده ملاثانی جهت انجام تحقیقات کشاورزی و آموزش رشته‌های دامپروری و کشاورزی به دانشکده مستقلی تحت عنوان مجتمع عالی آموزشی و پژوهشی رامین تبدیل شد. در این دانشکده گروه‌های آبیاری، امور دامی، امور دامپزشکی، ترویج و آموزش کشاورزی، تولیدات گیاهی، صنایع غذایی، ماشین‌های کشاورزی به تحقیق و تدریس در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته‌های مرتبط کشاورزی و دامپروری می‌پردازند. این دانشکده علاوه بر فضای وسیع آموزشی و پژوهشی و مزارع و آزمایشگاه‌های مختلف از امکانات رفاهی از قبیل کوی اساتید و امکانات ورزشی و موزه و کتابخانه و امکانات رفاهی دانشجویی برخوردار است. در این دانشکده هم اکنون چهل عضو هیئت علمی به امر تحقیق و تدریس پانصد و هشتاد و نه دانشجو می پردازند.

 

گروه‌های آموزشی:

ü گروه آبیاری

گروه آبیاری با در اختیار داشتن آزمایشگاه‌های هواشناسی، نقشه‌برداری، آبیاری و آبیاری هیدرولیک و با تعداد 28 دانشجو فعالیت دارد. در این گروه یک گرایش کارشناسی مهندسی کشاورزی- آبیاری وجود دارد.

ü گروه ترویج و آموزش کشاورزی

 

ü گروه دامپروری

گرایش‌های گروه دامپروری عبارتند از:

کارشناسی ناپیوسته مهندسی کشاورزی- علوم دامی و کارشناسی مهندسی کشاورزی- دامپروری

 

ü گروه تولیدات گیاهی

این گروه از سال 1375 شروع به کار کرده است و هم اکنون 130 دانشجو دارد.

آزمایشگاه‌های شیمی، زراعت، خاک‌شناسی و گیاه‌شناسی از آزمایشگاه‌های مهم گروه تولیدات گیاهی می‌باشند.

گرایش گروه تولید گیاهی

کارشناسی مهندسی کشاورزی- علمی کاربردی تولیدات گیاهی

 

ü گروه صنایع غذایی

گروه صنایع غذایی- مجتمع عالی آموزشی و پژوهشی رامین در سال 1368 تأسیس شد و هم اکنون 25 دانشجوی کارشناسی مشغول به تحصیل در رشته مهندسی کشاورزی- علمی کاربردی صنایع غذایی می‌باشند.

ü گروه مهندسی ماشین‌های کشاورزی

 

تعداد رشته در دپارتمان (گروه) ماشین‌های کشاورزی:

رشته‌های مهندسی ماشین‌های کشاورزی و کانیزاسیون ماشین‌های کشاورزی

 

تعداد دانشجویان دپارتمان ماشین‌های کشاورزی مقطع کارشناسی رشته مهندسی ماشین‌های کشاورزی:

ورودی سال 78                           21 نفر

ورودی سال 79                           25 نفر

ورودی سال 80                            30 نفر

 

تعداد دانشجویان کارشناسی ارشد رشته مکانیزاسیون: 3 نفر

تعداد کلاس در دپارتمان: 2 کلاس

کلاس ماشین‌های کشاورزی، کلاس کارشناسی ارشد در حال تکمیل شدن

 

آزمایشگاه‌های دپارتمان:

  • آزمایشگاه فیزیک هواشناسی
  • آزمایشگاه نقشه‌برداری
  • آزمایشگاه رسم فن
  • آزمایشگاه آبیاری
  • آزمایشگاه ماشین‌های کشاورزی
  • آزمایشگاه برق
  • آزمایشگاه موتور، هیدرولیک
  • آزمایشگاه برق ماشین در حال تأسیس

 

رشته‌های موجود:

  • کارشناسی مهندسی ماشین‌های کشاورزی
  • کارشناسی ارشد مکانیزاسیون کشاورزی

دانشجویان گروه

 

ورودی سال 78 21نفر
ورودی سال 79 25 نفر
ورودی سال 81 23 نفر
ورودی سال 82 30 نفر
جمع کل: 129 نفر

 

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد

 

ورودی سال 80 3 نفر
ورودی سال 81 4 نفر
ورودی سال 82 7 نفر
جمع کل: 14 نفر

 

 

* مجتمع فنی مهندسی دزفول

مجتمع فنی مهندسی دزفول (شاخه شمالی) در سال 1366 تأسیس شد. این آموزشکده در منطقه شمالی استان خوزستان در شهر زیبای دزفول در حدود 100 کیلومتری اهواز قرار دارد. باغات اطراف شهر دزفول خصوصاً باغات مرکباتاطراف شهر دزفول خصوصاً باغات مرکبات به این منطقه زیبایی و رونق خاصی بخشیده است.

دزفول در نزدیکی یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌ها، بلکه یکی از مهم‌ترین مراکز علمی جهان در قرون دوم الی هفتم میلادی یعنی دانشگاه جندی شاپور قرار دارد. آثار باستانی فراوان همچون پل قدیمی دزفول بیانگر تمدنی اصیل در استان خوزستان می‌باشد. در این مجتمع رشته‌های مکانیک و عمران در سطوح کارشناسی و کاردانی مشغول به فعالیت می‌باشند و چهارده عضو هیئت علمی شامل دو استادیار و دوازده مربی به تحقیق و تدریس بیش از پانصد دانشجو اشتغال دارند.

 

گروه‌های آموزشی:

ü گروه فنی و مکانیک

این گروه در سال 1370 تأسیس شد که در اولین دوره تأسیس 14 نفر دانشجو داشته است و هم اکنون 54 دانشجو در رشته کاردانی فنی و مکانیک- ماشین‌آلات مشغول به تحصیل هستند.

 

ü گروه کارهای عمومی ساختمان

گروه کارهای عمومی ساختمان در سال 1364 تأسیس شد و در حال حاضر 291 دانشجو در حال فعالیت می‌باشند. در این گروه کارگاه‌های مختلفی وجود دارد که در رابطه با تأسیسات ساختمان می‌باشد. در این گروه رشته‌های کارشناسی مهندسی عمران و کارهای عمومی ساختمان وجود دارد.

 

ü گروه معماری

گروه معماری در سال 1374 تأسیس شده و هم اکنون 64 دانشجوی رشته کاردانی معماری دارد. در این گروه کارگاه‌های مختلفی از جمله عکاسی، طراحی، حجم‌سازی و… جهت فعالیت‌های آموزشی وجود دارد.

 

* دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی

با توجه به اهمیت بازرگانی و موقعیت خاص استان خوزستان به جهت وجود منابع طبیعی، صنایع و بنادر مهم خرمشهر و امام خمینی لزوم تأسیس دانشکده‌ای تحت عنوان اقتصاد و علوم اجتماعی از دیرباز مورد توجه بوده است که در سال 1353 با پذیرش دانشجو در رشته‌های اقتصاد و حسابداری و علوم اداری این هدف علمی شد. در حال حاضر ساختمان این دانشکده در مجاورت دانشکده‌های الهیات و علوم تربیتی در شهر دانشگاهی واقع می‌باشد و گروه‌های مختلف علوم اقتصادی، علوم اجتماعی، مدیریت حقوق حسابداری در حال فعالیت تحقیقاتی و آموزشی در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌باشند. از بین اعضای هیئت علمی این دانشکده دو نفر دانشیار و چهار نفر استادیار و مابقی (بیست و نه نفر) مربی می‌باشند. در این دانشکده برای بعضی از رشته‌ها دوره‌های روزانه و شبانه وجود دارد.

 

گروه‌های آموزشی:

ü گروه حسابداری

در این گروه رشته‌های حسابداری در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌گردد.

 

ü گروه حقوق

این گروه در سال 1375 تأسیس گردید و هم اکنون 120 دانشجوی در حال تحصیل در مقطع کارشناسی حقوق دارد.

 

ü گروه مدیریت

رشته‌های گروه مدیریت

کارشناسی ارشد                          مدیریت بازرگانی

کارشناسی                                  مدیریت بازرگانی روزانه

کارشناسی                                  مدیریت بازرگانی شبانه

 

ü گروه علوم اجتماعی

در این گروه رشته علوم اجتماعی پژوهشی و دبیری علوم اجتماعی در مقطع کارشناسی ارائه می‌گردد.

 

ü گروه علوم اقتصادی

گرایش‌های گروه علوم اقتصادی

کارشناسی                                  علوم اقتصادی

کارشناسی ارشد                          علوم اقتصادی

 

* دانشکده ریاضی، آمار و کامپیوتر

گروه ریاضی دانشگاه شهید چمران اهواز در سال 1350 یعنی با شروع فعالیت دانشکده علوم آغاز به کار نمود. این گروه در سال 1379 به همراه گروه آمار و کامپیوتر به یک دانشکده مستقل تبدیل شد و هم اینک با پذیرش دانشجو در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به فعالیت می‌باشد. پذیرش دانشجو در رشته مهندسی کامپیوتر از سال 1377 در دانشگاه شهید چمران آغاز شده است. یک استاد، سه دانشیار، پانزده استادیار و دوازده مربی به امر تحقیق و تدریس پانصد و هفتاد و هشت دانشجوی کارشناسی، چهل و هشت دانشجوی کارشناسی ارشد و ده دانشجوی دکتری اشتغال دارند.

 

گروه‌های آموزشی:

ü گروه ریاضی

گروه ریاضی در سال 1345 تأسیس و هم اینک 306 دانشجو دارد این گروه در مقاطع مختلف کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری فعالیت دارد.

گرایش‌های گروه ریاضی

کارشناسی                                  ریاضی محض

دانشوری                                     ریاضی

کارشناسی                                  ریاضی کاربردی

کارشناسی                                  دبیری ریاضی

کارشناسی ارشد                          ریاضی محض

کارشناسی ارشد                          ریاضی کاربردی

دکتری                                        ریاضی محض

 

ü گروه کامپیوتر

 

ü گروه آمار

گروه آمار و کامپیوتر با 105 دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد فعالیت دارند.

کارشناسی ارشد                          آمار ریاضی

کارشناسی ارشد                          آمار اقتصادی

کارشناسی                                  آمار