دانشگاه علوم پزشکی بابل در سال 1362 تأسیس شد. این دانشگاه متشکل از دانشکده پزشکی (با احتساب گروه پرستاری و مامایی بابل) دانشکده دندانپزشکی، آموزشکده پیراپزشکی، دانشکده مامایی و پرستاری رامسر و دانشکده پرستاری و مامایی آمل می‌باشد. این دانشگاه دارای 210 اعضای هیئت علمی و بیش از 2300 دانشجو در رشته‌های مختلف مشغول به تحصیل می‌باشند. این دانشگاه دارای 6 بیمارستان آموزشی و درمانی با امکانات مجهز می‌باشد.

دانشکده‌ها:

      دانشکده دندانپزشکی، دانشکده پرستاری مامایی، دانشکده پیراپزشکی، دانشکده پزشکی

دانشکده پزشکی:

      دانشکده پزشکی در سال 1374 با مساحت حدوداً 8500 متر تأسیس شد. این دانشکده در حال حاضر دارای 141 اعضای هیئت علمی و 430 دانشجو می‌باشد. این دانشکده شامل بیمارستان‌های بالینی و آموزشی از قبیل بیمارستان شهید بهشتی، شهید یحیی‌نژاد، اطفال امرکلا، هفده شهریور و فاطمه‌الزهرا می‌باشد و دانشجوبان با درجه پزشکی عمومی و تخصصی در رشته‌های پزشکی داخلی، زنان و زایمان، اطفال، آسیب‌شناسی، بیهوشی و در رشته نوزادان دوره فلوشیب شاغل به تحصیل هستند. همچنین با پیگیری‌های فراوان دانشگاه جهت ایجاد رشته‌های جدید در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته و جذب دانشجو در این مقطع در سال 83 تعداد 3 نفر در رشته‌ی پزشکی بالینی در مقطع کارشناسی ارشد پذیرفته شده و مشغول به تحصیل هستند. لازم به ذکر است گروه پرستاری و مامایی بابل نیز در داخل این دانشکده واقع شده و دارای 14 اعضای هیئت علمی تمام وقت دارد و تعداد 490 دانشجو در مقطع کارشناسی در رشته‌های پرستاری و مامایی در دوره‌های روزانه و شبانه مشغول به تحصیل هستند.

دانشکده دندانپزشکی:

      مجوز تأسیس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی بابل در سال 1372 توسط وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به دنبال 2 سال فعالیت آموزشکده بهداشتکار دهان و دندان صادر گردید. با پذیرش دانشجو در سال 72 به تعداد 35 نفر فعالیت رسمی خود را آغاز و در سال 1377 اولین دوره فارغ‌التحصیل خود را به جامعه‌ی اسلامی تقدیم نمود. به موازات فعالیت آموزشی دانشکده، ساختمان دانشکده دندانپزشکی به وسعت 11077 متر مربع در پردیس دانشگاه احداث و ساختمان آموزشی آن که از موقعیت بسیار ممتازی در سطح دانشکده‌‌های دندانپزشکی برخوردار است در سال 1380 به بهره‌برداری رسید. هم اکنون بخش‌های مختلف تشخیص، رادیولوژی دهان، پاتولوژی دهان، بهداشت دهان و دندان، ترمیمی، پروتز ثابت و اکلوژن، پروتز متحرک و کامل، ارتودانسی، اطفال پریودنتیکس، اندودانتیکس و جراحی فک و دهان دایر و وظیفه آموزشی دانشجویان را به عهده دارند. اعضای هیئت علمی دانشکده در حال حاضر 30 نفر می‌باشد. لازم به ذکر است این دانشکده علاوه بر تربیت دانشجو در مقطع دکترا سالانه حدود 20 نفر دانشجو در مقطع ماردانی (پرستاری دندانپزشکی) نیز تربیت می‌کند که این دانشکده یکی از دو دانشکده تربیت نیروی پرستاری در کشور است. در حال حاضر در این دانشکده تعداد 193 دانشجو در مقطع دکتری دندانپزشکی و 36 نفر در مقطع کاردانی پرستاری دندانپزشکی مشغول به تحصیل هستند.

دانشکده پیراپزشکی:

      دانشکده پیراپزشکی در سال 1341 تحت عنوان آموزشگاه فنی آزمایشگاه با جذب تعدادی دانشجو تحت عنوان تکنسین آزمایشگاه، زیر نظر بهداری استان تأسیس گردید. در سال 1345 اولین دوره دانشجویان علوم آزمایشگاهی در مقطع فوق دیپلم از طریق کنکور سراسری وارد آموزشکده شدند. در سال 1368 این واحد با سابقه آموزشی، زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی بابل قرار گرفت و در تابستان 1373 به ساختمان شماره 3 واقع در محوطه دانشگاه انتقال یافت. در بهمن ماه همان سال رشته‌های هوشبری، اتاق عمل و رادیولوژی نیز به این مجموعه اضافه شد و به آموزشکده پیراپزشکی ملحق شد. سرانجام آموزشکده در 21 بهمن 1381 هم‌زمان با دهه فجر به ساختمان جدید واقع در پشت کتابخانه مرکزی انتقال یافت و هم‌زمان دوره شبانه دانشگاه به دانشکده پیراپزشکی ملحق شد. در دوره شبانه دانشگاه دانشجویان در رشته‌های کارشناسی و کاردانی مشغول به تحصیل می‌باشند احداث ساختمان مذکور در زمینی به مساحت 10011 متر مربع در پن ج قسمت در سال 1372 آغاز گردید. لازم به ذکر است با پذیرش دانشجو در سه رشته جدید رادیوتراپی، پزشکی هسته‌ای و بهداشت محیط نیز موافقت به عمل آمده است و در سال 82 در رشته‌های جدید حدود 63 دانشجو جذب شده و مشغول به تحصیل هستند. در این دانشکده علاوه بر تعداد 7 اعضای هیئت علمی تمام وقت، تعداد 300 دانشجو در دوره روزانه و 390 دانشجو در دوره شبانه در رشته‌های مختلف مشغول به تحصیل هستند.