هدف

در سلسله مراتب مباحث دانشگاهي به ويژه در علوم اجتماعي رشته هاي مردم شناسي و انسان شناسي از مباحث نسبتاً جديد در يکصد سال اخير است. انسان شناسي Anthropology در يک ديد کلي، مطالعه خصوصيات انساني است که ويژگي هاي جسماني نشانه هاي فرهنگي، فکري و تاريخي را در بر گرفته و به مطالعه چگونگي دنياي تغييرات و دلايل تحولات زيستي در گروه ها و جمعيت هاي مختلف انساني مي­پردازد.

مراد از مردم شناسي Ethnology مطالعه ويژگي­ هاي فرهنگي و اجتماعي گروه هاي انساني در محدوده جغرافيائي معين و در دوره تاريخي مشخص است که عناصر ويژه­اي نظير، زبان، هنر، موسيقي، آداب و سنن، ازدواج، عادات و خلقيات، خانواده، خويشاوندي، مذهب، اقتصاد، حقوق، پوشاک، فنون  … را در بر مي­گيرد. فرهنگ Culture نيز با گسترش دامنه مطالعات و تحقيقات فرهنگي و پيشرفت تکنولوژي، داراي معنا و مفهومي وسيع و همه جانبه گرديده است، به طوري که در تعريف آن آمده است:

فرهنگ عبارت است از مجموعه اي شامل آداب و رسوم، اعتقادات، اخلاقيات، مهارت ها و فنون، هنر و … که انسان به عنوان عضوي از جامعه آن را فرا مي گيرد و در قبال آن جامعه نيز تعهداتي دارد.

به اين ترتيب مطالعه و تحقيق فرهنگ ها قسمت عمده ­اي از قلمرو مردم شناسي را در بر مي­گيرد. از اين رو برخي از دانشمندان دانش مردم شناسي و انسان شناسي را «علم مطالعه فرهنگ ها» (اعم از مادي و غيرمادي) مي­دانند.

زيبایی رشته علوم اجتماعي به ارتباطات زيبایی كه بين اجتماع انسان‌ها برقرار است، بر مي‌گردد.

انسان‌ها در كنار يكديگر نيازهاي فراوان خود را مرتفع مي‌كنند و اين فراواني نياز، پيچيدگي‌هاي زيادي را براي رسيدن به رفاه اجتماعي بوجود مي‌آورد. مسائلي مانند مسكن، اشتغال، آموزش، بهداشت، … در رشته علوم اجتماعي پژوهش و مطالعه براي رسيدن به رفاه را بررسي مي‌كند.

علاقه به مسائل خبري و اجتماعي، داشتن روحيه جمع گرایی و داشتن بيان خوب و در پايان پايه قوي آماري از شروط موفقيّت در اين رشته است.

با نگاهي به چند سرفصل رشته علوم اجتماعي مي توانيم به اهميت و بازار کار آن نگاهي تازه داشته باشيم جامعه شناسي انقلاب، جامعه شناسي قشرها و نابرابري هاي اجتماعي، جامعه شناسي در ادبيات فارسي، جامعه شناسي پزشکي، جامعه شناسي سياسي، جامعه شناسي کار، جامعه شناسي آموزش و پرورش، جامعه شناسي جهان سوم، مردم شناسي ايران، جغرافياي انساني ايران، جامعه شناسي ايلات و عشاير، روانشناسي اجتماعي، اصول علم سياست، مباني جمعيت شناسي.

رشته علوم اجتماعي بخشي از زيربناي بسياري از برنامه ريزي هاي کشوري براي افراد هر جامعه است در واقع نهادهاي سياست گذار، نهادهاي فرهنگي، اجتماعي، شهرداري ها، فرهنگ سراها، انجمن هاي خصوصي و دولتي، وزارتخانه هاي ارشاد، آموزش و پرورش، اقتصاد و دارايي، گمرک و بازار بورس، سازمان بهزيستي، کميته امداد، مرکز آمار، وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، وزارت کشور، وزارت بهداشت و به نحوي بسيار ديگري از مراکز بايد به کارشناسان خبره اين رشته مراجعه و به عنوان يکي از عوامل مهم در تصميم گيري هاي خرد و کلان لحاظ نمايند.

درحال حاضر گرایش ­های رشته علوم اجتماعی عبارتند از: پژوهشگری و برنامه ­ریزی اجتماعی، تعاون و رفاه اجتماعی، خدمات و رفاه اجتماعی  و مددکاری اجتماعی.

 

گرايش تعاون و رفاه اجتماعي

گرايش تعاون و رفاه اجتماعي رشته اي ميان رشته است که محتواي دروس آن را اقتصاد، جامعه شناسي، مردم شناسي، امور مالي، حسابداري، مديريت و تعاون و کارکرد تعاون تشکيل مي دهد و هدف آن تربيت کارشناساني است که بتوانند به ياري تشکل هاي انساني عامل توزيع عادلانه ثروت و قدرت در جامعه گردند. در گرايش تعاون و رفاه اجتماعي هر آنچه مربوط به تعاوني باشد مورد بحث و بررسي قرار مي گيرد که از آن جمله مي توان به انواع تعاوني­ ها، چگونگي تاسيس و مديريت آنها و فوايدي که تعاوني­ ها براي جامعه دارند، اشاره کرد.

توانايي هاي لازم

گرايش تعاون و رفاه اجتماعي به عنوان يک ميان رشته از واحدهاي گوناگون درسي استفاده مي کند که مي توان اين دروس متنوع را در دو درس پايه و اصلي اقتصاد و جامعه شناسي خلاصه کرد در نتيجه دانشجويي که پايه رياضي قوي داشته باشد، مي تواند در تعدادي از دروس مهم اين رشته مثل امور مالي، اقتصاد و حسابداري موفق گردد و اگر به علوم اجتماعي علاقه مند باشد مي تواند در دروسي مثل جامعه شناسي يا مردم شناسي توفيق يابد. علاوه بر آمادگي در دروس فوق دانشجوي اين رشته بايد به تعاون علاقه مند بوده و روحيه همکاري و همياري با ديگران را داشته باشد. چون در اين رشته دانشجويان بايد بتوانند ارتباطي نزديک با ديگران ايجاد بکنند.

موقعيت شغلي در ايران

فارغ التحصيلان اين گرايش مي توانند در شاخه ها و واحدهاي مختلف وزارتخانه تعاون کار بکنند. همچنين مي توانند در تعاوني هاي شرکت ها و وزارتخانه هاي مختلف اعم از تعاوني هاي توليدي، مصرف و مسکن به عنوان مدير و برنامه ريز مشغول به کار شوند. با اين که فارغ التحصيلان اين گرايش مي توانند در بسياري از وزارتخانه ها و شرکت هاي خصوصي و دولتي مفيد باشند اما متاسفانه بازار کار اين گرايش محدود مي باشد چون در جامعه ما به مديريت علمي تعاوني ها اهميت نداده و در کل تعاوني ها حضوري فعال در جامعه ندارند.

توانایی های لازم برای ورود به این رشته 

 • پایه­ قوی در درس ریاضی برای موفقیت در دروس پایه و اصلی اقتصاد، جامعه شناسی، امورمالی و حسابداری

 • رفتار و برخورد مناسب

 • ثبات عاطفی

 • روحیه همکاری و همیاری با دیگران

 • سلامت جسمانی (فلج پا در آموزش این رشته بی تأثیر است)

توانایی های فارغ التحصیلان 

فارغ التحصیلان این گرایش می توانند در زمینه های زیر اطلاعات لازم را بدست آورند:

 • تعاونی و کارکرد تعاون

 • اقتصاد جامعه شناسی و مردم شناسی

 • امور مالی و حسابداری

 • مدیریت

 • انواع تعاونی ها و چگونگی تأسیس و مدیریت آنها و فوایدی که برای جامعه دارند

موقعیت ­های شغلی 

فارغ التحصیلان این گرایش می­توانند در بخش تعاونی و دیگر زمینه­ های وابسته که بر طبق قانون اساسی یکی از سه بخش اقتصاد ایران را تشکیل می­دهند و همچنین وزارتخانه ­ها و شرکت­ های خصوصی و دولتی مشغول به کار شوند.

فارغ التحصیلان این گرایش می توانند در تعاونی های شرکت ها و وزارت خانه­ های مختلف اعم از تعاونی های تولیدی، مصرف و مسکن به عنوان مدیر و برنامه ریز مشغول به کار شوند.

تحصیلات تکمیلی 

فارغ التحصیلان این رشته می توانند در کلیه ی گرایش های علوم انسانی ادامه تحصیل دهند مانند:

 • مردم شناسی ، جامعه شناسی و جمعیت شناسی

 • توسعه ی روستایی

 • جامعه شناسی انقلاب اسلامی

 • مطالعات فرهنگی

 • ایران شناسی

واحدهای درسی و طول مدت تحصیل 

طول متوسط تحصیل در این رشته 4 سال می باشد و تعداد دروس پایه 42 واحد و دروس اصلی انتخابی 50 واحد می باشد که دانشجوی رشته ی تعاون و رفاه اجتماعی علاوه بر دروس مشترک تمام گرایش  های علوم اجتماعی باید دروس تخصصی جدول 2 را هم بگذراند:

 

 

دروس اصلی و پایه

مبانی جامعه شناسی،مفاهیم اساسی(1)

3

اصول علم سیاست

2

جامعه شناسی پزشکی

3

کلیات حقوق

2

مبانی جامعه شناسی،مفاهیم اساسی(2)

3

نظریه های جامعه شناسی(1)

2

جامعه شناسی کار و مشاغل

2

انسان شناسی زیستی

2

مبانی جمعیت شناسی

2

روش تحقیق نظری

3

جامعه شناسی سیاسی

2

تأمین و رفاه اجتماعی

2

مبانی مردم شناسی

2

روش تحقیق عملی

2

جامعه شناسی کشورهای اسلامی

3

مبانی تعاون

3

مبانی روانشناسی مفاهیم اساسی

3

جامعه شناسی انقلاب

2

بررسی آثار صاحبنظران جامعه شناسی

2

تغییرات اجتماعی

2

مبانی فلسفه 1 و 2

4

جامعه شناسی قشرها و نابرابری های اجتماعی

2

جمعیت شناسی اقتصادی اجتماعی

3

مردم شناسی ایران

2

تاریخ تفکر اجتماعی در اسلام

2

جامعه شناسی جنگ و نیروهای انتظامی

3

جمعیت شناسی ایران

2

مردم شناسی هماهنگی

2

مبانی تاریخ اجتماعی در ایران

2

بررسی مسائل اجتماعی ایران

3

جامعه شناسی آموزش و پرورش

2

جامعه شناسی ایلات و عشایر ایران

2

ریاضیات پایه

3

نظریه های جامعه شناسی(2)

3

اقتصاد ایران

2

کلیات برنامه ریزی اجتماعی اقتصادی

2

آمار مقدماتی

2

جامعه شناسی در ادبیات فارسی

2

نیازهای انسانی

2

جامعه شناسی جهان سوم

2

آمار در علوم اجتماعی

2

نهضت های اسلامی صد ساله ی اخیر

2

محیط شناسی انسانی

2

جغرافیای انسانی ایران

2

زبان تخصصی(1) متون علوم اجتماعی

2

زبان تخصصی (2)متون علوم اجتماعی

3

اصول علم اقتصاد

3

روانشناسی اجتماعی

3

روش های مقدماتی تحلیل جمعیت

2

انسان از دیدگاه اسلام و سایر مکاتب

2

 

دروس عمومی

تاریخ اسلام

2

فارسی

3

اخلاق و تربیت اسلامی

2

تربیت بدنی (1)

1

متون اسلامی

2

انقلاب اسلامی و ریشه های آن

2

تربیت بدنی (2)

1

اندیشه اسلامی(1)

2

تنظیم خانواده و جمعیت

1

زبان خارجه

3

اندیشه اسلامی(2)

2

 

 

 

دروس تخصّصی

 اصول و اندیشه های تعاونی

3

حقوق تجارت

2

سیر تحول تعاونی در ایران و جهان

3

حقوق تعاونی (تهیه اساسنامه و آئین نامه)

3

اصول آموزش و ترویج تعاونی

3

اصول حسابداری

3

انواع و کارکرد تعاونی ها

3

اصول مالی تعاونی ها

3

سازماندهی و مدیریت در تعاونی ها

2

سمینار مسائل تعاونی

3

زمینه ها و شیوه های همیاری در جوامع شهری و روستایی

3

تأمین و رفاه اجتماعی

2

اقتصاد خرد و کلان

3